Jak leczyć haluksy?

Przyczyny występowania haluksów

Haluksy to zwyrodnienie stopy, które zapoczątkowane jest skrzywieniem palucha. Przyczyn odpowiedzialnych za powstanie haluksów jest naprawdę wiele i często jest tak, że składa się na to kilka czynników jednocześnie. Błędnym przekonaniem jest przypisywanie tego schorzenia wyłącznie do kobiet. Panowie również mają problemy z haluksami, w ich przypadku najczęściej są to predyspozycje genetyczne (genetycznie większa elastyczność stawów), urazy oraz noszenie źle dopasowanego obuwia. Najczęściej jednak na występowanie haluksów uskarżają się kobiety.

Jest to dość zrozumiałe chociażby mając na uwadze słabszy układ więzadłowo-torebkowy ich stóp w porównaniu do stopy męskiej. Haluksy mogą powodować także choroby obejmujące stawy m.in. reumatoidalne zapalenie stawów lub schorzenia powodujące zaburzenia nerwowo-mięśniowe i wiele innych.

Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie niewygodnego obuwia. Panie są tutaj w grupie zwiększonego ryzyka ze względu na przywiązanie do butów na wysokim obcasie. W krajach azjatyckich zaobserwowano, że osoby chodzące w obuwiu piętnastokrotnie częściej zgłaszają problemy z haluksami niż osoby, które chodzą na boso. Nie znaczy to ze kobiety powinny bezwzględnie unikać obcasów. Rozpatrując kwestię wpływu noszenia obuwia na obcasie na powstawanie haluksów można wyróżnić trzy zasadnicze kwestię. Im wyższy obcas tym gorzej dla naszych stóp, następnie panie powinny uważać aby buty nie były zbyt wąskie zwłaszcza z przodu, ostatnią bardzo ważną kwestia jest nie noszenie zbyt krótkich butów, w których nawet niewysoki obcas powoduje duży nacisk boczny na palce, szczególnie gdy but ma szpiczaste zakończenie. Oprócz niewłaściwego obuwia i predyspozycji genetycznych za powstawanie haluksów może również odpowiadać otyłość oraz stojący tryb życia.

Najczęściej na powstanie haluksów nakłada się równocześnie kilka czynników. Im dłużej jesteśmy w pozycji stojącej w obuwiu na wysokim obcasie tym częściej stopa ulega odkształceniom początkowo odwracalnym. Im większy ciężar naszego ciała tym z większą siłą zniekształcany jest paluch w szpiczastym obuwiu. Aby skutecznie leczyć haluksy powinniśmy przede wszystkim udać się na konsultacje do ortopedy oraz zadbać o wygodę naszych stóp, przy czym z wizytą u specjalisty nie powinniśmy zwlekać.

Chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie to domena kobiet, które często nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób przyczyniają się do tworzenia haluksów. Buty na obcasie wywołują nierównomierne rozłożenie się ciężaru ciała, przez co przednia część stopy jest nadmiernie obciążona. Szpiczasty kształt czubka buta powoduje ściskanie palców stopy, pod wpływem ześlizgiwania się stopy z obcasa. Palce stopy są ściskane od przodu oraz boków, co powoduje ich deformację.

Deformacji ulega staw śródstopowo-paliczkowy palucha. Odchylenie palucha powoduje zniekształcenie części kostnych śródstopia, dokładnie pierwszej kości śródstopia. Takie zniekształcenie powoduje poszerzenie się stopy, co w przypadku noszenia wąskiego obuwia dodatkowo nasila dolegliwości. W miejscu podwichnięcia palucha od przyśrodkowej strony tworzy się uwypuklenie, będące kaletką zmienioną zapalnie. Początkowo obywa się bez dolegliwości bólowych jednak z upływem czasu i w wyniku narażenia na ciągłe podrażnienie przychodzą dolegliwości bólowe.

Dolegliwości bólowe mogą świadczyć również o powstawaniu ziarniny zapalnej, która przyczynia się do powstania trwałego zniekształcenia. W tych okolicach w wyniku zmian często dochodzi do różnego rodzaju infekcji oraz występowania silnych dolegliwości bólowych, a także powstają przetoki ropne.

Zmianie ulega cała biomechanika stopy, nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, pogarsza się stabilizacja oraz siła mięśni stopy. Deformacja ulega utrwaleniu a na stopie tworzą się bolesne modzele (modzel – zgrubienie warstwy rogowatej naskórka). W tym stadium deformacji jest to już nie tylko problem estetyczny, ale co gorsze funkcjonalny.