Jak leczyć haluksy?

Prewencja oraz leczenie zachowawcze

Obecny styl, czy ubieranie się zgodnie z trendami mody często wymusza noszenie obuwia, które co prawda ładnie wygląda, lecz jest nie zdrowe dla naszych stóp. Noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania haluksów. Inne przyczyny to uwarunkowania genetyczne, choroby, uprawianie sportów, w których nadmiernie obciążona jest stopa lub różnego rodzaju urazy.

Haluksy są formą deformacji stopy, która obejmuje przede wszystkim największy palec, czyli paluch. Jest to dość bolesne schorzenie, które w skrajnie mocno rozwiniętej postaci może nawet powodować problemy w chodzeniu.

Najlepszym sposobem na haluksy jest prewencja, jeśli dbamy odpowiednio o nasze stopy nie powinniśmy mieć problemów z haluksami. Główną przyczyną powstawania haluksów jest nieodpowiednie obuwie, zatem unikać powinniśmy dużych obcasów, ponieważ wówczas przednie część stopy jest nadmiernie obciążana a to pierwszy krok do problemów z haluksami. Nasze buty powinny być odpowiednio dopasowane zbyt krótkie buty lub buty z mocno czubiastymi przodami również nie służą naszym stopom.

Aby wzmocnić stabilizację stopy a tym samym zmniejszyć ryzyko powstania haluksów powinniśmy trenować nasze stopy. Często pracujemy nad mięśniami brzucha lub kondycja zapominając, że nasze stopy również potrzebują treningu, to one utrzymują w dużej mierze nasze ciało w równowadze. Do ćwiczeń stóp nie potrzeba specjalistycznego sprzętu wystarczy kilka minut dziennie chodzić na palcach lub chwytać stopami chusteczkę lub inny przedmiot. Istotna jest także masa ciała, osoby z nadwagą o wiele częściej mają problemy z haluksami niż osoby szczupłe.

Druga ważna kwestia to nie zwlekanie z problemem. Osoby zgłaszające się do lekarza z prośba o pomoc często mają już tak zaawansowane zmiany, że jedyna skuteczna metoda to leczenie operacyjne. W wielu przypadkach operacji można uniknąć, jeśli w porę skonsultujemy problem z ortopedą i zastosujemy dodatkowe środki zapobiegawcze. Na przednie części śródstopia stosowane są specjalne ochraniacze z gumy w kształcie ósemki, stosuje się wkładki ortopedyczne, a w przypadkach boleści i stanów zapalnych leczenie zachowawcze dodatkowo wspomagane jest farmakologicznie (głownie leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne). Stosowane są również plastry, kliny, silikonowe wkładki, aparaty korekcyjne i wiele innych.

W przypadkach lekkich deformacji zaleca się większą aktywność fizyczna, jazdę na rowerze, pływanie, tym samym należy pamiętać, że unikamy sportów, w których nadmiernym przeciążeniom ulega przednia cześć stopy, bieganie nie jest najlepszą formą aktywności fizycznej.

Często środki zapobiegawcze okazują się niewystarczające, ciężko jest w krótkim czasie skorygować coś, co przed długie lata było deformowane, zamiany często są tak mocno utrwalone, że środki zapobiegawcze jedynie spowalniają postępy w deformacji śródstopia. W takich przypadkach jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest zabieg chirurgiczny.