Jak leczyć haluksy?

Jakie są objawy haluksów?

Haluksy to schorzenie polegające na deformacji stopy, dokładniej pisząc paluchów stóp i śródstopia. Haluksy to częsta cena, jaką płacą kobiety za podążanie za najnowocześniejszymi trendami mody. Za powstawanie koślawego palucha w dużej mierze odpowiada noszenie niewygodnego obuwia. Panie zakładając buty na wysokim obcasie, nadmiernie obciążają przednią część stopy przyczyniając się do jej deformacji. Innymi przyczynami powstania tego schorzenia jest nadwaga, stojący tryb życia lub geny. Mięśnie, więzadła oraz stawy kobiet są słabsze, przez co w dużej mierze to panie bardziej są narażone na powstanie haluksów.

Z haluksami ma problemy coraz więcej osób, a medycyna doskonale potrafi sobie radzić. W przypadku lekkich deformacji, gdzie jeszcze nie doszło do zmiany biomechaniki stopy wystarczy specjalna wkładka ortopedyczna oraz leczenie zachowawcze. Gdy deformacja jest już większa jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Choć chirurdzy radzą sobie z różnymi stopniami deformacji koślawego palucha oraz śródstopia, to jednak lepiej nie zwlekać z decyzją o leczeniu operacyjnym, gdyż im szybciej na zabieg się zdecydujemy tym większe szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie ewentualnych nawrotów. Mniejsza deformacja to również możliwość wybrania metody powodującej mniejszą ingerencję w układ kostny naszej stopy.

Paluch Koślawy

Paluch Koślawy
Autor zdjęcia: Cyberprout

Aby uniknąć problemów z haluksami należy zgłosić się do lekarza na kontrolę w przypadku zauważenia pierwszych objawów. Pomoże to nam na uniknięcie leczenia operacyjnego i szybkie zaradzenie problemowi. Głównym objawem jest odchylenie palucha względem pozostałych palców do wewnątrz stopy. Takie ustawienie przyczynia się do powstania bolesnego zgrubienia naskórka, w wyniku długotrwałego nacisku na paluch. Wokół uwypuklenia głowy pierwszej kości śródstopia tworzą się stany zapalne. Paluch w wyniku deformacji może mieć zwichnięte lub podwinięte stawy. Wystające kości palucha powodują powstawanie tarcia, co przyczynia się do powstania kaletki. Całości towarzyszy ból oraz obrzęk w okolicy dużego palca. W miejscu uwypuklenia często tworzą się przetoki ropne oraz pojawiają się częste infekcje.

Wyżej wymienione zostały typowe objawy, jakie towarzyszą podczas powstawania haluksów są proste do zauważenia w nawet bym powiedział nie do nie zauważenia, jeśli pojawią się u nas pierwsze objawy nie powinniśmy zwlekać i udać się do ortopedy. Częstym błędem osób jest bagatelizowanie problemu nawet przez długie lata. W efekcie, czego nieświadomie doprowadzamy do trwałych zmian, między innymi w biomechanice stopy. W czasie chodu paluch jest dość silnym punktem poparcia. Odpowiada on za utrzymywanie równowagi. W przypadku jego skoślawienia ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, w wyniku powstania haluksów osłabiają się struktury stabilizujące stopę, w tym przede wszystkim mięśnie. W skrajnie zaawansowanych deformacjach boleści są na tyle dotkliwe, że utrudniają lub nawet uniemożliwiają chodzenie. Do takiej sytuacji bezwzględnie nie można dopuszczać, jeśli zauważymy, że z naszą stopą bądź paluchem dzieje się coś niewłaściwego, jest nieprawidłowo skierowany, tworzy się narośl, pojawiają się bóle itp. powinniśmy z problemem zgłosić się do ortopedy.