Jak leczyć haluksy?

Haluksy – leczenie operacyjne

Coraz większa liczba osób zgłasza problemy z haluksami. Jest to schorzenie, które deformuje przednią część stopy, a przede wszystkim palucha. Haluksy najczęściej powstają od niewygodnego obuwia, a wysokie szpilki to wróg numer jeden. Kobiety mają delikatniejsze stopy, więc problem haluksów dotyka ich w większej mierze, tym bardziej, że panie, bardzo często noszą buty na wysokim obcasie. Do deformacji często dochodzi latami, dlatego leczenie bezoperacyjne często okazuje się nieskuteczne. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest leczenie operacyjne.

Nieleczone haluksy będą pogłębiać deformację i dolegliwości bólowe. Jest bardzo dużo technik operacyjnego leczenia haluksów, a to, jaką metodą będziemy operowani, zależy przede wszystkim od rozległości deformacji palucha oraz pozostałych obszarów stopy. W celu zobrazowania zmian wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie z różnej perspektywy.

Do operacji haluksów powinniśmy zostać pozytywnie zakwalifikowani, o podjęciu decyzji o operacji uwzględniane są takie czynniki jak:

  • wiek,
  • historia choroby i ogólny stan zdrowia,
  • wykonywany zawód,
  • prowadzony styl życia,
  • oczekiwania co do zabiegu,
  • nasilenia się objawów.

W przypadku dzieci decyzja o zabiegu chirurgicznym może być odwlekana ze względu, że kości nadal rosną. W takich przypadkach zaleca się korzystanie z nieoperacyjnych metod leczenia. Bardzo ważna jest również historia choroby oraz ogólny stan zdrowia. Oba te czynniki mają bardzo duży wpływ na wystąpienie ewentualnych komplikacji. Po zabiegu mogą wystąpić problemy ze zrastaniem się koci lub gojeniem rany, co często się zdarza przy chorobie cukrzycowej. Cukrzyca sprzyja powstaniu infekcji co nie jest wskazane w naszym przypadku. Ważna jest również przyczyna powstania haluksów, jeśli powstały one z powodu innej choroby, np. reumatoidalnego zapalenia stawów to ryzyko wystąpienia powikłań wzrasta.

Nie bez znaczenia jest styl życia jaki prowadzimy. Profesjonalni tancerze lub osoby uprawiające wyczynowo sporty mogące prowadzić do powstania haluksów, musiałyby zrezygnować z dotychczasowego trybu życia. Operacja może osłabić czasowo siłę mięśni naszych stóp co może przeszkadzać w dotychczasowym zajęciu. Osoby takie muszą wybierać między kontynuowaniem tańca, biegania a zdrowiem stóp.

Operacja jest wskazana przede wszystkim u osób u których występuje nasilający się ból, a leczenie bezoperacyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Jeśli zostaniemy pozytywnie zakwalifikowani do zabiegu powinniśmy wiedzieć jak się do niego przygotować. Przede wszystkim na sześć godzin przed zabiegiem nie powinniśmy spożywać żadnych płynów i napoi. Przyjmowanie leków na stałe powinno uprzednio zostać skonsultowane z lekarzem. Przed zabiegiem zalecana jest kąpiel nóg.

Do przeprowadzania operacji jest wiele różnego rodzaju technik, to jaka będzie zastosowana uzależnione jest od głownie od rozległości deformacji. Częstą praktyką jest łączenie kilku metod w celu lepszego dopasowania rozwiązania do konkretnego przypadku. Najczęściej w zabiegu usuwana jest zmieniona zapalnie kaletka w okolicy podstawy palucha, jeśli występują przykurcze w palcach to muszą być one uwolnione, w zabiegach tego typu bardzo często wykonuje się osteotomię jedno lub wiele poziomową. Stawy palców oraz śródstopno-palcowe wymagają plastyki oraz resekcji. Ścięgna wymagają przycięcia, wydłużenia, korygowana jest ich umiejscowienie. Powstałe wyrośla podczas deformacji podlegają usunięciu.

Ostoeotomia prawej stopy – zmniejszenie kąta międzyśródstopny i palucha koślawego przy zachowaniu długości śródstopia.

Usuwanie haluksów - Osteotomia

Usuwanie haluksów – zabieg osteotomii

Zdjęcie rentgenowskie stopy po poprawnie wykonanym zabiegu osteotomii stopy prawej.

Usuwanie haluksów - Osteotomia

Efekt końcowy osteotomii po usunięciu haluksów prawej stopy

Dostępne są metody, które wymagają gipsu oraz bezgipsowe, przy zastosowaniu których już na trzeci dzień po zabiegu można obciążać stopę w specjalnym obuwiu ochronnym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, rodzaj zastosowanego znieczulenia zależy od stanu zdrowia pacjenta. Czas trwania operacji jednej stopy może wymieść nawet trzy godziny, długość pobytu w szpitalu uwarunkowana jest rodzajem wykonywanego zabiegu oraz rodzajem znieczulenia. Operowanie wyłącznie tkanek miękkich pozwala na opuszczenie szpitala nawet tego samego dnia, w przypadku operowania części kostnych wymagane jest pozostanie w szpitalu przez kilka dni.

Usuwanie haluksów - Osteotomia

Umieszczenie przewodu prowadzącego do uzyskania podeszwowego przemieszczenia głowicy śródstopia z osteotomii.

Po zabiegu powinniśmy oszczędzać operowaną kończynę. Po zabiegu stosuję się profilaktykę przeciwzakrzepową w postaci zastrzyków. Po ok dwóch tygodniach stosuje wyciąga się niewchłaniane szwy. Program rehabilitacji po zabiegu zależy od zastosowanej metody. Należy pamiętać, że sama operacja nie zwalnia nas z konieczności stosowania profilaktyki. Zaleca się zmianę obuwia, chodzenie boso itp.

Haluksy - ćwiczenia

Ćwiczenia pooperacyjne zgięcia przy pomocy gumowej taśmy

Wiele osób zanim zdecyduje się na operację obawia się powikłań. Należy się uspokoić, gdyż powikłania należą do rzadkości ich wynikiem jest najczęściej błędne dobranie metody do rozmiarów deformacji. Innym powikłaniem spotykanym przy tego typu zabiegach jest ryzyko infekcji, które występuje przy każdym rodzaju operacji, występuje sporadycznie. Oprócz wyżej wymienionych może wystąpić, zakrzepica żył, sztywność stawach oraz uszkodzenie nerwów, ryzyko wystąpienia wszystkich powikłań może być zredukowane do minimum jeśli zabieg wykonywany jest przed doświadczonego chirurga.