Jak leczyć haluksy?

Diagnostyka haluksów

Haluksy do schorzenie wywołujące deformację stopy. Deformacji ulega paluch, który odchylony jest od prawidłowego usytuowania i skierowany do wewnątrz stopy, skutkuje to poszerzeniem śródstopia oraz obniżeniem poprzecznego łuku stopy w skutek większych naprężeń działających na przednią część stopy. Początkowo wystarczy terapia zachowawcza lub zmiana obuwia, aby problemowi zaradzić.

Najlepszą formą leczenia zachowawczego jest stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych oraz gimnastyka korekcyjna stóp. Zalecany jest również aktywny tryb życia i więcej ruchu. Powstanie haluksów jest często winą wieloletnich nawyków, których nie sposób tak łatwo się oduczyć. Profilaktyka często jedynie spowalnia proces tworzenia się haluksów a jedyną przynoszącą trwały efekt metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. To jak będzie przebiegało chirurgiczne pozbycie się haluksów w dużej mierze uzależnione jest od stopnia deformacji.

Bez względu na to czy stopień zaawansowania koślawego palucha jest duży czy mały konieczna jest wizyta u ortopedy. To on zdiagnozuje podłoże problemu. Niewykluczone, że to, co wg nas było początkiem haluksów w rzeczywistości jest zupełnie czymś innym. Oprócz haluksów i palca młotkowatego i sztywnego, możemy mieć zapalenie stawów, gościec przewlekły bądź dnę moczanową. Wszystkie te dolegliwości mogą powodować deformację stopy, ograniczenie ruchomości stopy oraz dolegliwości bólowe. Możemy mieć również nagniotki lub zgrubienia skóry, które mogą wskazywać na haluksy, lecz w rzeczywistości wcale nimi nie są.

Jak widać to, co na pierwszy rzut oka wydaje się haluksem wcale nie musi nim być. Pierwszy krokiem jest udanie się do lekarza (ortopedy), to on będzie diagnozować. Badanie zazwyczaj zaczyna się od wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia, pomocne są wszelkie informacje na temat okoliczności powstania niepokojących nas zmian, kiedy zmiana powstała itp. Badaniu podlega duży palec u nogi, które polega na kontroli zakresu ruchów. Do lekarza warto wybrać się w butach, w których przebywamy najwięcej czasu, ich krój i fason również może pomóc rozwiązać pewne istotne z punktu badania lekarskiego kwestie.

Pomiar kąta odchylenia palucha

Pomiar kąta palucha koślawego

Pomiar kąta palucha koślawego przy użyciu cyfrowego goniometra

Pomiar zgięcia grzbietowego oraz podeszwowego wykonuje się w pozycji spoczynkowej (odchylenie w pozycji spoczynkowej przyjmuje się, że równe jest zero).

Pomiar kąta palucha koślawego

Pasywny zakres zgięcia grzbietowego w spoczynku mierzony za pomocą goniometra cyfrowego

Pomiar zgięcia podeszwowego wykonuje się analogicznie jak przy zgięciu grzbietowym.

Pomiar kąta palucha koślawego

Pasywny zakres zgięcia podeszwowego w spoczynku mierzony za pomocą goniometra cyfrowego

Lekarz będzie chciał poznać historię naszej choroby, czy wcześniej były problemy ze stopami, czy rodzinie występowały przypadki haluksów, czy jesteśmy aktywni sportowo, a jeśli tak to, jakiego rodzaju sport uprawiamy. Dyscypliny takie jak biegi długodystansowe lub balet mogą mieć znaczący wpływ na powstanie haluksów. Jednym z podstawowych badań, jakie będziemy musieli wykonać będzie zdjęcie rentgenowskie stopy w pozycji grzbietowo podeszwowej oraz bocznej w uzasadnionych przypadkach również w pozycji skośnej. Samo zdefiniowanie czy mamy do czynienia z haluksami dla lekarza ortopedy jest stosunkowo proste, dużo większą trudność może sprawić określenie przyczyny lub przyczyn powstałego problemu.

W przypadku uzasadnionej konieczności leczenia operacyjnego konieczne do wykonania są inne badania a czasami nawet konsultacje lekarzy innych specjalności.